Sakat Cezalılar ve Önemli Haber

Fenerbahçe Ne Yapmaya Çalışıyor?

Fenerbahçe hakkında her gün okuduğunuz gazetelerde yada izlediğiniz televizyon kanallarında bulamayacağınız arşivlik bir yazı paylaşmaya karar verdik. Bu makalenin ulaştığı tüm Fenerbahçe taraftarı, yönetici, futbolcu, antrenör hatta başkanının alacağı ciddi tespitler olacağının da sözünü veriyoruz. Fenerbahçe Ne Yapmaya Çalışıyor, durum gerçekten vahim mi? Şu anda izlenilen yol bir umut mu? yoksa değişen bir şey olmayacak mı? Fenerbahçe’de gerçek sorun Comolli mi? yoksa aslında işini doğru yapan ender insanlardan biri mi? Futbolcu değeri 40 Milyon Euroya kadar düşen Fenerbahçe’de tehlikenin ne kadar farkındayız? gibi bir çok önemli konu hakkında tespitlerimizi paylaşmaya başlayalım.

Fenerbahçe’de Kısa Durum Analizi

Kocaman 20 yıl geçti Aziz Yıldırım başkanlığında, Fenerbahçe taraftarının unutamayacağı maçlar, sezonlar ve başarılar elde edildi, belki de futbol takımında tarihinin en iyi kadrosu kuruldu defalarca. Sonuç Müzede bir çok kupa, başarı hikayesi ve kulübün altında ezildiği, ödeyebileceğinden çok daha fazla borç yükü.. Ali Koç’un başkan seçildiği gün Fenerbahçe seçimini soluksuz baştan sona izleyen biri olarak çok heyecanlanmıştık çünkü öz geçmişine, vizyonuna o kadar inandık ki Türk futbolunu kurtaracak lider bu! diye de düşündüğümü hemen belirteyim.

Sezon Vardar maçıyla çok kötü başladı, ve sonuçta başarı anlamında kabul edilemez seviyede bitirildi. Bunlar her zaman yaşanabilecek sonuçlar, her kulüp yaşayabilir ve geçmişte de yaşadığını defalarca gördük. Bize bu yazıyı yazmaya iten sebep ise Ali Koç’un seçilmeden ve seçildikten sonra söylediği söylemler ile yapılanların çok ciddi oranda çelişmesi. Geçen sene Kulübün çok ciddi borcu vardı ve nefes alabilecek kadar bile parası olmadığını öğrendik. Tam 1 sezonu geride bıraktık ve değişen hiç bir şey olmadı. Fenerbahçe hakkında kısa durum analizimiz; Başkan durumdan mutsuz, taraftar mutsuz, hoca baskı altında, yabancı futbolcular paramı alırım gerisi benim işim değil, yerli futbolcularda mental yorgunluk, Fenerbahçe altyapı oyuncularında da geleceğe yönelik umutsuzluk var. Koca bir sezon boyunca tek olumlu durum Eljif Elmas’ın piyasa değerini yükseltmesi..

Philipp Cocu

Fenerbahçede Sorun Ne?

Her şeyden önce şunu söylemekte fayda var, 25 milyon kitlesiyle Fenerbahçe’ye hiç bir şey olmaz, ama önce taraftar, sonra yöneticiler doğruları yapmalı. Sezon ortasında Bursaspor orta sıralardayken küme düşeceklerini söylediğimiz gibi, açık açık tespitlerimizi ileteceğiz. Fenerbahçede sorunun temeli herkesin konuştuğu gibi ekonomik zorluklar ve borç yükü değil, sorun taraftarın hem yazılı, hem görsel medya ile beklenti içine sokulmaya çalışılması sonucunda çok uzun süre şampiyonluk kelimesi kullanmamaya çalışan başkan ve yönetimin bile beklenti/baskı altına aldı. Bu durum taraftara o kadar hızlı yansıdı ki, (her zaman da böyle olacak) taraftar başarı istemeye başladı. Sonuçta başkan ve yönetim şampiyon olacak kadro kuracaklarını söylediler ve Fenerbahçe taraftarı önümüzdeki sezon da başarı için kulüp üzerinde baskı kuracak, medya televizyon karşısına geçip saatlerce konuşup, yazıp çizmeye taraftarı yönlendirmeye dünden razı. İşte sorunun temeli bu! Taraftarı şampiyonluk beklentisine sokup ekonomik şartları iyileştirmek yerine tam da Türk usulü çözüm üretmek, hem şampiyonluğa yürüyeyim hem de ekonomik davranayım. Şunu kabul edelim ki Türkiye liginde şampiyonluk kadrosu kurup yıl sonunda şampiyonlar ligi bileti alamadığınızda mevcut borcunuz çok daha fazla artıyor ve kadroyu ve borcu korumak bile imkansız.

Fenerbahçe kadrosu gerçekten kötü olduğu için mi bu sezon başarılı olamadı?

Sorunun cevabı çok net hayır! Televizyon karşısında eski teknik direktörler, futbolcular, yorumcuların çoğunu izlerken çoğu zaman hayretler içinde kalıyorum. Acaba onlar da ortada duralım dikkat çekmeyelim mi diyorlar da bu yorumlar yapılıyor henüz çözebilmiş değilim. Gerçekten altında felsefe yatan yorumlar yapan kişiler de var fakat ne yazık ki gündemi belirlemeye yetecek kadar çoğunlukta değiller.

Evet çok kaliteli oyunculardan kadro kurmak, kadroda en azından ligimiz seviyesinde 1-2 tane yıldız kelimesinin içini dolduran oyuncu bulunması işleri kolaylaştırır kabul ediyorum. Fakat sadece işleri kolaylaştırır doğru yapılanma içinde değilseniz hiç bir şey kazandırmaz. Öyle olsa Nani, Van Persie gibi oyuncularla Fenerbahçe ligi çok rahat kazanırdı, eğer öyle olsa Beşiktaşın en güçlü kadrosu gençlerden kurulu Fenerbahçe kadrosuna şampiyonluğu kaptırmazdı.

Fenerbahçe kadrosu ligin sonuna kadar düşme hattında gidecek ve lig sonunda 6.sırada bitirecek kadro asla değildi. Bu kadronun 69 puanla şampiyon çıkaran ligde şampiyonluk için yeterli olduğunu da söyleyebiliriz. Peki neden başarılı olamadı?

damien comolli

1- Herkes Damien Comolli’ye sallıyor ama sorun o değil:

Herkes bir tarafa biz Comolli’nin işini iyi yaptığını hatta Fenerbahçe için bir şans olduğunu biliyoruz. Ali Koç kesinlikle çok iyi tercih yaptı ve futbol doğru kişinin elindeydi. Damien Comolli’nin eline 50 Milyon euro verip takım kurması istenilmedi, yoktan var etmesi beklenildi ve medya için üzerine gidilecek teknik direktörden sonraki en zayıf halka o olduğu için kötü adam ilan edildi. Bakın adam halen kulüpte görevli Comolli’nin değerini bilmeli Fenerbahçe taraftarı, medyanın oluşturduğu algıyla ezbere eleştiri yapmamalı. Comolli hakkında sadece teknik direktör seçiminde ne kadar karar verme yetkisi varsa o kadar eleştirimiz var. Bu lig için çok yanlış teknik direktör seçtiler.

2- Cocu seçimi bu sezon ki sorunun kaynağıydı:

Cocu kesinlikle kaliteli bir futbol bilgini, ve kesinlikle önümüzdeki yıllarda büyük kulüplerde göreceğiz. Türkiye liginin dinamiklerini hiç bilmeyen, hayatı boyunca temiz futbolun oynandığı iklimlerde yaşamış bir teknik direktörle bu ligde ancak 50 liraya kazanacağınız başarıyı 100 liraya kazanırsınız. Zaten istediği oyuncuların alınamadığını da söyledi. İspanyayla şampiyonluk yaşamış Aragones, Vicente Del Bosque gibi teknik direktörlerin arkasına teneke bağlayıp göndermiş bir topluluğuz biz. Yani Cocu’yu harcamak çok kolay!

3-Taraftar ne istediğini bilmiyor:

Şimdi beni Galatasaraylı ya da Beşiktaşlı ilan edecekseniz etmeyin, yıllardır fenerium üst f blok kombine sahibiyim. Benim gözümde 3 farklı taraftar tipi var, takımı stadyumda takip edip bilinçli taraftar, maçı stadyumda takip edip bilinçli olmayan taraftar ve maça hiç gitmeyen evden, gazeteden, tv’den takımı takip edip yorum yapan taraftar. Hepsine saygı duyuyorum tabi ama eleştiri yaparken, tribünde ıslık çalarken, dışarda konuşurken bile iki kere düşünmeli herkes. Taraftar anlık başarı mı istiyor? yoksa sürdürülebilir başarı mı istiyor? bunun kararını büyük çoğunluk verebilmiş değil, vizyoner görünenlerin de eylem ve söylemleri çelişiyor.

4-Kurulan takım taraftarın içine sinmedi ( Çok önemli )

Taraftar sahadaki futbolcudan memnun değilse işler zor, taraftarın stadyuma takım ve futbolcuyu izlemek için gider genelde, bu sezon Ali Koç için, kulüp için gittik maçlara. Bu sebepten formayı alkışlarken futbolculara tepki vardı. İslam Slimani, Michael Frey, Andre Ayew çok net tepkiler görürken Hasan Ali Kaldırım’a yıllardır hak ettiği değer nihayet verildi tribünden. Peki eleştirilen oyuncular mı kötüydü? yoksa senarist ve yönetmen sebebiyle mi kötü film izliyorduk?

5-Hayal edilen oyun anlayışına yanlış transferler yapıldı ( Mevcut kadroyla uyumsuz oyun anlayışı)

Cocu teknik direktörse Slimani ve Frey forvet oynayamaz, oynayamadı da. Cocu teknik direktörse çok net kaleye dikine gidebilen, adam eksiltebilen, şut tehdidi oluşturan ve ters kanattan hücum ederken ceza sahasına giren kanat oyuncularına ihtiyacınız var. Cocu teknik direktörse her iki savunma bek’i de tempolu ve hücum oyununda hem pas istasyonu hem de kanat bindirmeleriyle orta/pas kalitesiyle asist özelliği olan beklere ihtiyacınız olur. Bu durum çok net ve tartışmaya kapalı! Fenerbahçe’de Hasan Ali pas istasyonu konusunda ve orta/pas kalitesi nispeten faydalı fakat Ümit Özat, Roberto Carlos, Caner Erkin’den sonra taraftarı tatmin etmez, teknik direktörü de etmedi.

Ersun Yanal

Sezona sağ bek başlayan Şener tempolu ama pas istasyonu olamayan, orta/pas kalitesi yetersiz bir bek. Sezonun devamında o bölgenin gerçek sahibi Isla yerine geçti zaten. Kanatlarda oynayan Ayew temposuz ve topla 10 metre dripling yaptığında kendini 5 dakika dinlenme moduna alan bir oyuncu, açık alanda bu yüzden etkisizdi çok kez gole dönüşebilecek hücumda topa basıp beklediğini izledik. Dar alanda pas oyununda da iyi değil. Nabil Dirar zaten sağ açık oyuncusu değil, Cocu’nun elinde de sağ açıkta başarılı olamaz olamadı da. 4-4-2 gibi bir dizilişte orta sahanın sağında yada her hangi bir dizilişte sağ bek oynayabilirdi.

Slimani günah keçisi ilan edildi, Portekiz’de 1 sezonda 30’dan fazla gol atmış gol makinesi hatalı bir transferle oyun anlayışı hızlı hücum olan Leicester City’e transfer oldu ve oynayamadı, bu da Fenerbahçe hatta Türkiye’ye getirebilmemizin tek sebebiydi. Fakat Fenerbahçe’de de uygun oyuncularla doğru takım kurulamadı için Guiza’da yaşanılan psikolojik drama yaşandı.

Michael Frey? Gerçekten mi? çok değer verdiğim bir yorumcu üstadımızın Frey’in Fenerbahçe kalitesinde olmadığını yazdığı kaleminden alıntı yaptım, Michael Frey kalitesiz bir oyuncu değil, Slimani’de olduğu gibi sorun aynı, yanlış oyun anlayışının kurbanı oldular. Zaten önümüze gelen oyuncuya çok kolay burun kıvırdığımız için Türk futbolu ve Fenerbahçe bu durumda. Acilen bırakmamız gereken en kötü alışkanlık bu!

Kısa hatırlatma;

Geçmiş yıllarda Diego’yu beğenmeyip arkasına teneke bağlayıp gönderdik, sonuç; Brezilya milli takımına tekrar seçildi, ironik ve bize bir şeyler anlatmalı artık.. Fenerbahçe takımının 10 numarası her maç orta sahada 10-15 arası ikili mücadele kazanıyorsa o oyuncudan hücumda etkili çalımlar, şutlar, ara pasları bekleyemeyiz, oyun anlayışında sorun vardır.

Alex’in geldiği sezon “Bu oyun anlayışıyla oynamaya devam edeceksek bana gerek yok” cümlesini de hatırlatalım.. O dönemde Pierre van Hooijdonk olduğu için uzun toplarla oynarken Daum Alex’in bu cümlesini önemseyip oyunu değiştirmiş/değiştirebilmişti.

6-En büyük sorunlardan biri; Roman Neüstadler

Ersun Yanal’ın tespit ettiği ve değiştirdiği en önemli yanlış Roman Neüstadler’di. Takım sporlarında en zayıf halkanız kadar güçlüsünüz. Aykut Kocaman ve Cocu döneminde kalemizde ilk pozisyon gol oldu cümlesini çok duyduk. Bu gol de yenilir mi dediğimiz çok gol izledik. Bir önerimiz var, 2 sezondur Fenerbahçe’nin yediği golleri tek tek izleyelim ya gol’de direkt, yada yenilen gol öncesi çok fahiş hatalarını dikkatli izleyince göreceksiniz. Elbette tek sebep bu değil ama Roman Neüstadler kenara çekilince ciddi oranda takımın puan ortalaması da arttı.

Şimdi bu yazıyı yazmama sebep olan kısma geldik.. Fenerbahçe ne yapmaya çalışıyor?

Fenerbahçe Önümüzdeki Sezon İçin Ne Yapmaya Çalışıyor?

Şu ana kadar ki gözlemlerim ve hislerim yüksek oranda hata yapmaya devam ettiğini ve istenilen başarıyı elde edemeyeceğini gösteriyor. Keşke işin içinde, kenarında, kıyısında bir yerlerde olsaydım da hata sayısını azaltmalarında kulübe yardım edebilseydim. Sen kimsin ki? kariyerli bir iş adamı mısın? ünlü yada milyonlara hitap eden biri misin? Hayır.. kariyerli eski futbolcuları bile harcayan bu düzende 20 yıldır analiz ederek izlediğim futbol bilgim ve 6 yıldır mobil uygulamalarımla başladığım yolculuğumda sayısı henüz milyonları bulmayan bloğumdan seslenebiliyorum.

Eljif Elmas

Önümüzdeki sezon hedef belli.. Şampiyonluk.. Ama daha şimdiden yüzeceğimiz deniz dalgalı, hem de çok.. Dalgalı denizde iki kulaçta gidilecek mesafeyi 4 kulaçta gitmeye çalışmak hem kulübe hem de taraftara zarar verecek. Önce dalga dinmeli ve bunun için tespitlerimiz;

1-Ersun Yanal mutlak şampiyonluk baskısı altına alınmamalı

Ersun hocanın oyun anlayışını Alman-İngiliz oyun anlayışının karışımı olarak tanımlayan biriyim. Kaleye 20-30 pas ile gitmek yerine kapılan toplar sonrası kaleye çok net kararlılıkla çok hızlı giden anlayışı hem milli takım hem de Fenerbahçe kariyerini sağladı. Bu oyun her şeyden önce çok yüksek fizik kalite ve tempo gerektiriyor ve uygun oyuncularla Ersun Yanal’ın istediğini elde edeceğinden de çok eminim. Türkiye ligi önümüzdeki sezonda şampiyonunu belirlerken 70 puan alan şampiyon olacak. Fenerbahçe forması + Ersun Yanal bunu yapabilir fakat dedik ya denizdeki dalgayı dindirmek gerek.

Ersun Hoca başkanın vizyonundaki gibi genç oyunculara yönelmez, sonuca en çabuk ulaşabileceği 26-30 yaş grubundaki oyunculara yönelecektir. Geçmişte global bir star olmak üzereyken Salih Uçan’ı bu yüzden kaybettik, başkaları da var tabi..

Ersun Hoca şampiyonluk baskısı üzerindeyken istediği tipik oyuncu türlerinde ısrar edecektir, haklı da neticede şampiyonluk bekleniyor. Takımdan 10-14 arası oyuncu gitti/gidecek.. Başkan para yok diyor, Comolli para yok Ersun hocam istediğin bu oyuncuları nasıl alalım diyor/diyecek muhtemelen..

Ersun hoca çok net bitirici 2 santrafor isteyecek.. Ersun hoca çok net fizik kalitesi yüksek en az 2 kanat/kanat-forvet isteyecek.. Ersun hoca 1 tane lider stoper isteyecek.. Ersun hoca en az 2 tane de orta saha isteyecek.. Eljif Elmas ve Miha Zajc satılırsa orta saha ihtiyacı daha da artacak..

Comolli para yok babacım, senin istediğin bölgelere 5.sıradaki oyuncuyu bile alacak param yok diyecek.. Eljif ve Miha satılırsa belki bu konuda biraz rahatlayabilirler.. Ben neticede işin bir menajer abiye bağlanacağını ve babacım bak biz senden iki oyuncu satın alalım, ama bize 2-3 tane de kiralık oyuncu ayarlaman lazım’a gelebileceğini tahmin ediyorum.

Böyle bir senaryo da ben başkan olsam Comolli’ye tanıdığım özgürlüğü artırırdım fakat İngiltereden küme düşmüş oyuncuyu önümüze getirmeden önce 10 kere düşün! İngiltere’de oynayan bir oyuncu sebep ne olursa olsun o ligden dışarı çıkıyorsa, hem de Fenerbahçe eskiden olduğu kadar yüksek maaşlar vermiyorken oyuncu kalitesi yetersizdir hem de Türkiye ligi için bile..

Peki Comolli’nin yetkisini neden artırırdım?

Fransa pazarına çok hakim ve Fransa 1. ve 2. ligi bile bizim ligimizde şampiyon olmak isteyen takımlar için bir çok cevher barındırıyor. Her hafta en az 5 Fransa ligi maçı izleyen biri olarak söylüyorum bunu boş keseden değil yani.. Yıllardır yaptığımız doğru iddaa tahminlerinin sırrı da doğru takım ve oyuncu analizidir.

400 bin euro’ya Arles’den alınan Teji Savanier’in geçen sezon başı Nimes’de değeri sadece 2.5 milyon euro idi. Şu anda 12 milyon euro oldu. Emre Belözoğlu tarzında tek başına takımı şaha kaldıracak seviyede, hme ön libero, hem merkez orta saha bazende forvet arkası oynayabilen bir oyuncu. Kilit pas verme, adam geçme, duran top kullanma, uzaktan şutlar, rakipten top kapma ustalık alanları kaçırdık.. Aynı şekilde kontratı biten Bamba’yı da Lille’e kaptırdık geçen sezon. Neyse konumuza dönelim..

Fransa liginde Ersun hocanın bayılacağı hem kanat oyuncuları, hem de orta saha oyuncuları var. Comolli’nin bu oyunculardan haberdar olduğundan eminim. Ersun Hoca Comolli’ye güvenmeli, kader birliği yaptıklarına inanmalı.

15 Haziran Banko Maçlar: Venezüela - Peru İddaa Tahmini

Santrafor için İngiltere’de çok net Rondon ismi Fenerbahçe için konuşuluyor, sanırım önümüzdeki günlerce bahis siteleri Fenerbahçe’ye transfer olur mu diye bahis açacaklar. eğer imkan varsa takımı tek başına sırtlayıp peşinden sürükleyecek, kısacası takımı şampiyon yapabilecek santrafor ve şu an alınmaya çok müsait durumda olduğu İngiliz medyasında belirtiliyor.

Ersun Hoca ve Comolli için son önerim de Fenerbahçe’nin geçmiş şampiyon sezonlarına tekrar göz atmaları ve rakımda direk serbest vuruştan atılan gollerin önemini hatırlamaları. Ersun Hoca belki Daum kadar duran top seti çizemeyebilir ama eski maçları izleyip set oyunlarını çalışabilir. Son yıllarda en büyük eksiklerinden biri bu takımın.

2-Yönetim tercihini çok net yapıp taraftara açıklamalı

Başkan geçmiş yönetim gibi önündeki yılı düşünüp para mı harcayacak? Para harcayıp şampiyonlar ligine gidemediğinde tekrar en başa dönme riskini mi alacak? yoksa daha önce söylediği gibi gençlere gerçekten önem verip gerekirse iki sezon daha şampiyon olmayalım mı diyecek? demek istiyor ama taraftar/medya baskısından diyemiyor mu? Bence bugüne kadar samimiydi, bu konularda da çok net planını taraftarla paylaşırsa her şey daha kolay olacaktır.

Ekonomik zorlukları, para yokken kıvrak manevralar yapmak zorunda olduklarını biliyoruz ve bu yüzden kaybettiğimiz maçlardan sonra bile hiç kızmayan, eleştirmeyen biri olarak yazıyorum “Bu sezon az maaş kazanan gençlerden kurulu, takıma gerçek anlamda liderlik edecek yüksek maaşlı oynayan ama takım sıkıştığında gelip çizgiden top çıkaran 1 forvet, maç sıkıştığında attığı frikikle maçı kazandıracak bir 10 numara alıp mücadele edelim, oyunu, oyuncuyu büyütelim” demek geçiyor mu içinden?

Mesela Merih Demiral örneğinden nasıl dersler çıkardık? Mesut Özil, İlkay, Yunus Mallı gibi oyuncular Fenerbahçe alt yapısında yetişseler bugün Türk milli takımının oyuncusu mu olurlar dı? yoksa A takım kadrosuna giremeyeceğini anlayınca anadolu takımları ya da 2.ligde oynayıp herhangi bir oyuncu mu olurlardı?

Kadro değeri kiralık oyuncuları çıktığımızda 40 milyon euro seviyesine inen Fenerbahçe 2000 yılı öncesine döndü diyebiliriz, kadro içinden oyuncu parlatmadan kiralık oyuncularla ne kadar daha ilerlemeyi düşünüyoruz?

3-Taraftar ne yapmalı/yapmamalı

Bir zahmet sahadaki oyunculara burun kıvırıp ilk fırsatta ıslıklamayı bırakmalı. O çalımı atamadığında yada golü atamadığında kulübün parası olmadığı için o oyuncunun Fenerbahçe forması giydiğini hatırlamalı. Parası olsaydı sol bekte Roberto Carlos, Andre Santos.. Forvette Hooijdonk.. Orta sahada Appiah, Alex.. Savunmada Lugano, Edu, Luciano hatta sağ açıkta Anelka olacağını düşünmeli.. Satın aldığımız formaların sadece 30 euro değerinde olduğunu.. Taraftarın görmey istediği oyuncuların ortalama bonservis bedelinin 10 milyon euro + senelik 3-4 milyon euro ile sadece bir oyuncunun ilk yıl maliyetinin 14 milyon euro olduğunu düşünüp sonrasında 14.000.000’u sahada görmek istediği star oyuncu sayısı kadar çarpıp ki mesela 5 diyelim.. 70.000.000 euro yapıyor onu da 30’a bölmeyi ve sonuçla ulan kaç milyon tane forma almalıyız ki kulüp zarar etmesin demeyi öğrenmeliyiz.. ( Ben ekonomist değilim kaba hesapla biraz önceki örnekte 2.1000.000 yazıyla iki milyon yüz bin forma forma ediyor. )

Son günlerdeki gelişmelerden dolayı bu yazıyı yazmayı kendime bir görev edindim. Bu konular hakkında çok daha uzun analizler paylaşabilirim ama şimdilik bu kadar yeter. Biliyorum milyonlara ulaşmayacak, ama ne kadar kişiye ulaşırsa faydalı olacaktır. Fenerbahçe hakkında kadro şekillenince sezon başlamadan detaylı bir analiz daha yayınlayacağım. Banko maçlar ve iddaa tahminlerimizi bu sayfadan takip edebilirsiniz. Herkese iyi tatiller. Bloğumu okuduğunuz için teşekkür ederim.

 

 

 

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu